Czy notariusz Gdańsk jest niezbędny przy zawarciu umów z deweloperem?

Zakup budynku jednorodzinnego zespala

Podczas gdy niektórzy ludzie marzą o kupnie własnego domu z ogródkiem, są i tacy, który zdecydowanie bardziej woleliby stać się posiadaczami na przykład luksusowego penthouse'u. Kupno domu jednorodzinnego wiąże się bowiem z wieloma wydatkami. Nie można przy tym zapominać o tym, że małe są szanse w takim wypadku na mieszkanie w ścisłym centrum, bo tam raczej nowe domy nie są budowane, można co najwyżej zakupić dom na rynku wtórnym.

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe natomiast budowane są w ścisłym centrum bądź w jego otoczeniu, są dobrze skomunikowane i gotowe na przyjęcie przyszłych mieszkańców, bez konieczności martwienia się o to, w jaki sposób zadbamy o dostarczanie wody czy ciepła.

Rozwiązanie kupienie mieszkania

Aby kupić mieszkanie na nowym osiedlu mieszkaniowym, należy udać się do dewelopera. Coraz więcej osób decyduje się na kupowanie mieszkań " w ciemno", jeszcze za nim inwestycja powstanie. Jest to sposób na kupienie mieszkania po okazyjnej cenie, ale z drugiej strony wiąże się to z ryzykiem, że inwestycja może nie dość do skutku, bo inwestor zwyczajnie może zbankrutować, zawiesić budowę bądź zwyczajnie nas oszukać.

Notariusza mamy szansę podpisaniem

Dlatego też tak istotną rzeczą jest to, aby podpisywać umowę, najlepiej w obecności notariusza Gdańsk i z jego podpisem. Do notariusza można udać się już z podpisaniem umowy przedwstępnej, na mocy której ustalone zostaną wszelkie warunki umowy przyrzeczonej, zwanej też umową właściwą.

Notariusz Gdańsk zajmuje się bowiem stworzeniem projektu takiej umowy, dbając o to, by żadna strona nie została pokrzywdzona niezgodnymi z prawem zapisami w umowie. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że trafimy na uczciwego notariusza, który w sposób rzetelny i profesjonalny podchodzi do swoich obowiązków.

Mamy możność zaznajomić, wizyta

Jeśli więc nie mamy pewności, którego notariusza wybrać, kiedy chcemy podpisać umowę o kupnie bądź sprzedaży nieruchomości, można poszukać pomocy w internecie. W internecie bardzo często pojawiają się opinie internautów na temat konkretnych kancelarii notarialnych, łącznie z adresami, a nawet cennikiem usług. Dzięki temu można się zorientować, ile wizyta u notariusza będzie kosztowała, a także, czy w ogóle do notariusza Gdańsk opłaca się udawać.

Brak określonych dokumentów może spowodować

Przede wszystkim, można się dowiedzieć, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, kiedy chce się podpisać umowę. Brak konkretnych dokumentów może sprawić, że notariusz odeśle nas z kwitkiem, a to wydłuży tylko czas oczekiwania na podpisanie umowy i wiązać się będzie z niepotrzebnymi wydatkami, których lepiej unikać, tym bardziej, ze zakup mieszkania nigdy do tanich nie należy.

Ludzi ma świadomości

Odwiedzając notariusza Gdańsk można się dopytać o konkretne zapisy w umowie, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie różnic pomiędzy zadatkiem i zaliczką. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zadatek i zaliczka to dwie różne rzeczy, niekoniecznie korzystne dla obydwóch stron.

Zakładając, że wpłacamy zadatek, sprzedający

Zadatek jest formą zabezpieczenia zdecydowanie bardziej korzystną w sytuacji gdy druga strona nie dotrzyma warunków umowy. Zakładając, że wpłacamy zadatek, a sprzedający odstępuje od umowy, możemy się domagać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. W przypadku, gdy to my zrezygnujemy, zadatek przepada na rzecz sprzedającego.

Odmiennym wypadku ciężko go

Zaliczka natomiast zawsze musi być zwrócona bez żadnych konsekwencji dodatkowych, co w niektórych przypadkach jest oczywiście korzystne. Należy pamiętać, o tym, że jeśli wpłacamy deweloperowi zadatek, informacja ta powinna się znaleźć w umowie przedwstępnej, aby mieć potwierdzenie, że tej wpłaty dokonano. W przeciwnym razie trudno go będzie odzyskać, jeśli nie będzie dowodu.