Notariusz jako urzędnik państwowy, który ma stać na straży prawa, wykonuje wiele czynności, które wedle prawa wymagają notarialnego podpisu. W niektórych przypadkach są szczególne rodzaje dokumentów urzędowych - takie dokumenty nazywane są aktami notarialnymi. Wymagają one podpisu i pieczęci notariusza Gdańsk, a także zachowania określonych procedur podczas podpisu.
Nie wszystkie jednak dokumenty mają charakter aktów notarialnych i nie zawsze konieczne jest, aby obie strony były obecne przy składaniu pewnych dokumentów. Bardzo często się zdarza, że notariusz, w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków, musi doręczać skonfliktowanym stronom oświadczenia złożone przez jedną ze stron w formie pisemnej bądź ustnej.
Oczywiście, w zależności od wagi takiego oświadczenia, może ono być doręczane listownie bądź też poprzez osobisty kontakt. Za doręczenie takiego oświadczenia notariusz pobiera stosowne opłaty.
Wedle taksy notarialnej, która przedstawia maksymalne kwoty za wykonywanie czynności notarialnych, dostarczenie oświadczenia jednej ze stron to koszt nie większy niż 40 złotych. Stawka ta może być niższa, nie może być jednak wyższa niż 40 złotych.
Jest to opłata dość niska, jeśli porównamy ją z innymi stawkami za wykonywanie konkretnych czynności. Warto bowiem pamiętać, że w notariusz w ramach swojej pracy wykonuje bardzo różne obowiązki. Większość osób na ogół z notariuszem ma do czynienia w sytuacji, kiedy chce kupić bądź sprzedać nieruchomość. Wówczas wizyta u notariusza jest konieczna, a koszty z nią związane mogą być uzależnione od wielu czynników, między innymi od tego, jaka jest wartość nieruchomości, która jest przedmiotem kupna czy sprzedaży.
Im większa wartość nieruchomości, tym wyższe wynagrodzenie dla notariusza. Może ono dochodzić nawet do 20.000 złotych, jeśli ma do czynienia z dużą inwestycją. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko, chyba, że notariusz współpracuje z firmami, które bardzo często podejmują wielomilionowe inwestycje.
Tak dzieje się na przykład w przypadku współpracy kancelarii notarialnej z deweloperem, zajmującym się stawianiem kolejnego osiedla mieszkaniowego. Nim deweloper rozpocznie budowę, musi nabyć działkę i uzyskać pozwolenia na budowę. To wszystko musi zostać poświadczone notarialnie, aby nikt nie miał wątpliwości, że dokument jest zgodny z prawem i nie doszło przy jego podpisywaniu do nadużyć.
Umowy kupna czy sprzedaży, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji są sporządzane przez notariusza Gdańsk i podpisywane w jego kancelarii notarialnej w obecności kupującego oraz sprzedającego, a także wszystkich pośredników i pełnomocników, którzy, będąc przy odczytaniu dokumentu, muszą podpisać go, dając tym samym dowód na to, że się z nim zapoznali.
Warto przy tym pamiętać, że w razie gdyby okazało się, że konkretne zapisy w danym dokumencie są niezgodne z prawem, odpowiedzialność ponoszą zarówno strony podpisujące dokument, jak i notariusz.
W przypadku notariusza może to oznaczać konieczność zakończenia swojej działalności. Notariusz Gdańsk musi być bowiem osobą uczciwą, rzetelną i godną zaufania, jeśli więc wprowadza w błąd, oznacza, że nie nadaje się do wykonywania zawodu, w którym klienci okazują duże zaufanie i płacą za to niemałe pieniądze.
Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie. Nie ma się więc co obawiać wizyty u notariusza, tym bardziej, że jego pomoc może się w wielu przypadkach okazać zbawienna. Notariusz Gdańsk może nas bowiem ustrzec od podpisania nielegalnej umowy.