Coraz częściej, chcąc załatwić różne sprawy formalne, dowiadujemy się, że umowa czy inny dokument, który coś poświadcza, muszą mieć formę aktu notarialnego. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym taki akt jest i gdzie powinniśmy się udać, aby taki akt otrzymać. Niektórzy poszukują wzorów aktów notarialnych w internecie, tymczasem tak naprawdę nie ma możliwości, żeby samemu stworzyć i podpisać akt notarialny.
Co prawda nikt nam nie zabroni spisania aktu notarialnego, należy jednak pamiętać, że będzie to dokument bezużyteczny w świetle prawa i na jego podstawie nie można dochodzić swoich praw. Akt notarialny staje się dokumentem urzędowym dopiero w chwili, kiedy podpisze go właściwy urzędnik, w tym przypadku notariusz Gdańsk.
Notariusz Gdańsk, a w jego zastępstwie asesor notarialny, to jedyne osoby, które w świetle prawa takie dokumenty mogą tworzyć i je podpisywać. Oczywiście, dla wielu osób największym problemem staje się to, że taki notariusz Gdańsk pobiera dość spore opłaty za każdą wykonaną czynność. Nie można jednak nic na to poradzić i z usług notariusza czasem korzystać trzeba. Jakie dokumenty muszą więc mieć formę aktu notarialnego? Warto się tego dowiedzieć.
Z całą pewnością formę aktu notarialnego podpisanego przez notariusza muszą mieć umowy kupna/sprzedaży nieruchomości. Jeśli kupujemy dom czy mieszkanie bądź przeciwnie, taką nieruchomość sprzedajemy, konieczne jest odwiedzenie notariusza Gdańsk i sporządzenie odpowiedniej umowy.
Formę aktu notarialnego musi mieć także umowa darowizny na mocy której darczyńca za darmo, a więc bez ponoszenia żadnych opłat, poza wynagrodzeniem dla notariusza, przekazuje wybranej osobie określoną darowiznę - w całości bądź części. Może być to na przykład darowizna w postaci prawa do nieruchomości. Darowizną może być również połowa samochodu, jeśli na przykład małżonkowie chcą stać się współposiadaczami auta, które formalnie należało dotąd tylko do jednego z nich.
Aktem notarialnym może być także testament oraz dokument potwierdzający przyjęcie i podział spadku. Ostatnia wola osoby zarządzającej majątkiem zawsze musi być poświadczona notarialnie, w przeciwnym razie taki testament jest nieważny i osoby w nim wymienione nie mają żadnego prawa do tego, by domagać się spadku.
Skoro już jesteśmy przy temacie spadków, formę aktu notarialnego musi mieć także dokument, w którym spadkobierca zrzeka się dziedziczenia. Jeśli spadkobierca się rozmyśli i będzie chciał jednak odziedziczyć spadek, również będzie musiał udać się do notariusza Gdańsk, aby tę sprawę załatwić.
Akt notarialny to także statut spółki akcyjnej, który spisuje notariusz w obecności wszystkich akcjonariuszy, a także pełnomocników. Notariusz Gdańsk bardzo często współpracuje z firmami, które zlecają mu tego typu prace, za które notariusz Gdańsk przyjmuje niemałe wynagrodzenie.
Warto pamiętać, że akt notarialny, pomimo tego, że jest podpisywany przez obie strony, nie jest im przekazywany. Akt notarialny musi być przechowywany w kancelarii notarialnej, natomiast strony go podpisujące otrzymują tylko odpis, który może być jednak traktowany jako oryginał. Z chwilą, kiedy stronom zaginie dokument, zawsze mogą znów udać się do notariusza Gdańsk, gdzie uzyskają kolejny odpis, oczywiście znów za odpowiednią opłatą.
Jeśli chodzi o same opłaty, nie są one uniwersalne i właściwe dla wszystkich czynności notarialnych. Kwota za podpisanie każdego aktu notarialnego jest inna, regulowana każdorazowo przez ministerstwo sprawiedliwości.