Z całego wachlarza istniejących ubezpieczeń, dostępnych jest kilka jego rodzajów. W zależności od przyjmowanych kryteriów, np. zakresu podmiotowego i przedmiotowego; dobrowolności bądź przymusowości ubezpieczenia, wyróżnia się ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia na życie (określane mianem polisy), ubezpieczenia zdrowotne, majątkowe a także komunikacyjne (AC, OC, NNW). Dostępność tych ubezpieczeń, jak również warunki, jakie musi spełniać ubezpieczający się człowiek, reguluje prawo ubezpieczeniowe.
Ubezpieczeniem społecznym objęci są wszyscy ci, którzy pozostają w stosunku pracy, to jest zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Takie ubezpieczenie obejmuje świadczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (w tym także macierzyńskie) oraz wypadkowe (należne z tytułu wypadku przy pracy oraz w wyniku choroby, będącej konsekwencją wykonywania danego zawodu).
Ustawa o ubezpieczeniach społecznych określa przede wszystkim wysokość składek dla poszczególnych typów świadczeń: 19,52 proc. podstawy wynagrodzenia przekazywane jest na ubezpieczenie emerytalne (7,3 proc. tej sumy ZUS przekazuje do konkretnego OFE, w którym dana osoba posiada konto); 13 proc. stanowi składka na ubezpieczenie rentowe; 2,54 proc pobierane jest na ubezpieczenie chorobowe; od 0,97-3,86 przekazywane jest na ubezpieczenie wypadkowe (wysokość składki uzależniona jest od rodzaju wykonywanego zawodu oraz stopnia ryzyka, towarzyszącego pracy; najwyższą składkę płacą górnicy, ratownicy i służby mundurowe).