Ubezpieczenia społeczne podstawą wśród ubezpieczeń dla osób pracujących

Skali podmiotowego przedmiotowego; dobrowolności

Z całego wachlarza istniejących ubezpieczeń, dostępnych jest kilka jego rodzajów. W zależności od przyjmowanych kryteriów, np. zakresu podmiotowego i przedmiotowego; dobrowolności bądź przymusowości ubezpieczenia, wyróżnia się ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia na życie (określane mianem polisy), ubezpieczenia zdrowotne, majątkowe a także komunikacyjne (AC, OC, NNW). Dostępność tych ubezpieczeń, jak również warunki, jakie musi spełniać ubezpieczający się człowiek, reguluje prawo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie obejmuje świadczenia

Ubezpieczeniem społecznym objęci są wszyscy ci, którzy pozostają w stosunku pracy, to jest zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Takie ubezpieczenie obejmuje świadczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (w tym także macierzyńskie) oraz wypadkowe (należne z tytułu wypadku przy pracy oraz w wyniku choroby, będącej konsekwencją wykonywania danego zawodu).

Takiej sumy zus przekazuje określonego ofe

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych określa przede wszystkim wysokość składek dla poszczególnych typów świadczeń: 19,52 proc. podstawy wynagrodzenia przekazywane jest na ubezpieczenie emerytalne (7,3 proc. tej sumy ZUS przekazuje do konkretnego OFE, w którym dana osoba posiada konto); 13 proc. stanowi składka na ubezpieczenie rentowe; 2,54 proc pobierane jest na ubezpieczenie chorobowe; od 0,97-3,86 przekazywane jest na ubezpieczenie wypadkowe (wysokość składki uzależniona jest od rodzaju wykonywanego zawodu oraz stopnia ryzyka, towarzyszącego pracy; najwyższą składkę płacą górnicy, ratownicy i służby mundurowe).